Kolik zbývá do setkání?

Akce již proběhla.

Papež František a brazilská náboženská revoluce

25. 7. 2013 16:13

Brazílie je nejen jedním z největších států světa, ale také největší katolickou zemí. Alespoň do této chvíle. Rychle se rozvíjející latinskoamerická velmoc prochází náboženskou revolucí s nedozírnými důsledky. V zatím posledním sčítání obyvatelstva se ke katolické církvi přihlásilo necelých 124 milionů lidí. To sice představuje prakticky identické číslo jako o deset let dříve, počet obyvatel však mezitím vzrostl  o více než dvacet milionů lidí.

Největším růstem procházejí protestantské, zejména evangelikální církve a v rámci nich letniční hnutí, která kladou důraz na osobní duchovní prožitek. Počet věřících tradičních protestantských církví se procentuálně téměř nezměnil, avšak evangelikální církve jsou na vzestupu, zejména Assembléia de Deus (Shromáždění Boží); jedná se buď o církve zcela lokální nebo silně dezorganizované, s důrazem na místní sbory a osobnosti pastorů.

Náboženskou pestrost sekulární Brazílie doplňuje také rostoucí počet spiritistů, kterých jsou v Brazílii již skoro tři miliony, a příslušníků afrických náboženství Umbanda a Candomblé. Přibylo dalších několik milionů lidí bez vyznání; nejedná se však o ateisty. Podle průzkumu z roku 2007 více než dvě třetiny z nich věří z Boha. Stejně jako 97% Brazilců. Nejčastěji se, tak jako v případě nových protestantů, jedná o bývalé katolíky. Podle odhadů jen k letničním církvím ročně přestoupí na šest set tisíc zklamaných členů římskokatolické církve.

Nový papež František se nyní bude přímo na místě pokoušet tento trend obrátit. Není bez šance. Poptávka po víře je v Brazílii obrovská; největší v historii a také největší na jihoamerickém kontinentu. Stejně obrovská je však i nabídka. A katolická církev se v posledních letech zdá výrazně talentovanější ve schopnosti věřící ztrácet než získávat. Alespoň právě v Latinské Americe.

Text: František Kalenda, Deník referendum

Foto: Honza Čermák

Zobrazeno 5878×

Komentáře

sphygmoplethysmogramophone2013


Pohodan: Co jsem psal, platí - přinejmenším pro Bolivii a Paraguay.

sphygmoplethysmogramophone2013

Oni grázlové jsou všude, v sektách i Církvi, na všech stupních hierarchie. Konec konců „znásilnění“ ani pašování drog nejsou nic v porovnání např. s falšováním víry.

Zobrazit 15 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.