Kolik zbývá do setkání?

Akce již proběhla.

Nechte evropské myšlení doma

23. 7. 2013 13:25

Biskup diecéze Barra do Pirai-Volta Redonda Mons. Frencisco Biasin se v neděli 14. července setkal s prvními mladými poutníky z České republiky a pohovořil jim o brazilské mentalitě a kultuře. Mons. Biasin je italské národnosti a v Brazílii slouží 41 let jako kněz a od roku 2003 jako biskup.

Brazilská mentalita

Po mši svaté, která byla sloužena ve farnosti Ipiabas, se sešel se skupinou českých chlapců a děvčat a v několika bodech jim přiblížil brazilskou mentalitu. Na úvod řekl: „Pokud chce někdo pochopit Brazilce, musí nejprve zapomenout na svou evropskou mentalitu.“

A čím se, podle něj, vyznačuje ta brazilská?

Prožívání ve společenství

Na rozdíl od Evropy, kde platí: modlitba a ticho, Brazilci žijí dle: modlitba a společenství. Vše chápou především z pohledu vztahů, přátelství a širokého společenství lidí. Nalézají Boha ve svých vztazích, které naplno prožívají. Biskup vše komentoval tím, že papežskému ceremoniáři při jeho poslední návštěvě Brazílie zdůraznil, že místní obyvatelé nemohou prožít mši svatou, aniž by se při ní netleskalo.

Rozmanitost a lidová zbožnost

Dále připomněl, že Brazílie je zemí mnoha kultur a odlišností. Žijí zde indiáni, černoši i potomci evropských národů. To znamená, že směs rozmanitých kultur je pro tuto zemi typická. Místa, kde se uchovává tradiční vesnický život, jsou charakterizována velice bohatou lidovou zbožností, která se projevuje i v liturgii. 

Otevřenost a pohostinství

Brazilská mentalita je charakteristická svou otevřeností. Cizinec je zde snadno přijat a velice brzo se zde cítí jako doma. Brazilci v sobě nosí díky svým dějinám respekt k odlišnostem druhého.

Mše plné překvapení

Čeští mladí lidé se setkali již při první mši svaté s biskupem v předměstí Barra do Pirai - Ipiabas s několika zajímavostmi při liturgii. Především se vše zpívá a to na Evropany velice dynamicky a zpravidla s kytarou a bubny; tleská se, ukazuje, slaví se prostě celým tělem. Varhany se zde v kostelích nenajdou.

Další překvapení na mladé čekalo po mši svaté, protože byla přečtena jména manželů, kteří v tomto týdnu slaví výročí své svatby. Jmenované manželské páry pak přišli před oltář, biskup se s nimi pozdravil a celé společenství se za ně, jejich rodiny, děti a popřípadě vnuky modlilo. 

Čeští poutníci byli seznámeni s tím, že mají ve zdejších farnostech zvyk, že se v pondělí při mši svaté modlí za zemřelé. Na konci mše předstoupí před oltář pozůstalí těch, kteří zemřeli v nedávné době i zesnulých před měsícem a před rokem. Za tyto pozůstalé se pak společenství také živě modlí.

Brazílie je skutečně zemí, kde je možné se inspirovat!

 

Autor: P. Jan Balík

Foto: Jan Čermák

Mezititulky: redakce signály.cz

Zobrazeno 2187×

Komentáře

Petra Petulla Urbanová

kytara a bubny při mši, tleskání.. to je super :) hm, co na to u nás babičky ? :)

Zobrazit 1 komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.