Kolik zbývá do setkání?

Akce již proběhla.

Konec nebo teprve začátek?

29. 7. 2013 10:13

Tak Rio vyvrcholilo a jde se dál ...


Hodnotit Rio?

Bylo by toho hodně.

Úžasná zkušenost s místní živou a mladou církví.

Společnost mladých lidí.

Dynamická církev.

Super jídlo.

Mnoho nových přátel.

František je borec!

Super hudba při vigilii a při mši s papežem.

Bylo zaseto sémě Božího slova do srdcí mladých lidí.

Obtížné chvíle v dešti.

Skvělí naši biskupové.

Krásné katecheze.

A dalo by se pokračovat dál a dál. Já osobně? Asi nejvíc na mne zapůsobilo, jak jsou mladí lidé vnímaví pro Boží slovo. Vím, že ne všichni, ale mnozí ano. Odjíždím s novou nadějí, že má smysl hlásat evangelium mladým lidem.

A co dál?

Číst promluvy papeže Františka.

Máme je k dispozici na www.radiovaticana.cz. Jsou opravdu skvělé a mají v sobě pedagogickou schopnost vést mladé lidi po cestě životem.

V roce 2014 – celostátní setkání animátorů v Třešti.

V roce 2016 – Světový den mládeže v Krakově – super!

Tak blízko ještě nikdy nebyl a už dlouho nebude! Tedy, pokud jednou nebude přeci jenom v Praze.

Autor: P. Jenda Balík

Zobrazeno 4519×

Komentáře

jeriska

Krasne!!!! :-)

makie

výstižné a je to krásná reklama na WYD v Krakově :-)

JiKu

"Odjíždím s novou nadějí, že má smysl hlásat evangelium mladým lidem."

Naprostý souhlas. Těm mladým lidem, kteří přijeli do Ria, má určitě smysl hlásat Evangelium. Přeji P. Jendovi hodně Božího požehnání v tomto vznešeném úkolu.

sphygmoplethysmogramophone2013


Tak Jenda je zase s námi, hurá! Jenda je super borec, takovej jakože dynamickej.

alweryon

jiku: to z toho plyne jak? obvykle jste zlý, ale máte pravdu, teď jste jen zlý.

Vendula Krůlová

Myslím se,ze to nejsou prachy do černé díry. Samozřejmě je na každé hostitelské zemi a těch,kteří setkání organizují,aby pověřili schopné spolupracovniky rozložením financí a rozpočtu. Ve vetsine setkání tohoto formátu, byla setkání přínosem pro ekonomiku, nebo alespoň nedocházelo k hlubokým ztrátám. Je zde také evangelizační rozměr a jistý druh duchovní obnovy pro samotné účastníky. Pro mladé je to možnost,jak prohloubit svou virů a zažít společenství církve. Ne každý je stavěny na "masová" setkání, jako např.autor clanku z odkazu a samozřejmě není jednoduché se vždy vyhnout některým malým chybám v progru, viz neduchaplne pozpevovani moderně oblecenych dívek myslím,ze z Toronta,ale to je jen střípek oproti tomu, co mladí mohou na takovém setkání zažít skrze modlitbu a slova promluv

Vendula Krůlová

papeže. Světové dny jsou impulsem pro mladé,aby dál chtěli žít hlouběji křesťanstvi, viru, skrze modlitbu a pomoc druhým.

sphygmoplethysmogramophone2013


„Světové dny jsou impulsem pro mladé,aby dál chtěli žít hlouběji křesťanstvi, viru,“
— Přijde mi, že kdo potřebuje takovéto impulsy, aby chtěl žít hlouběji svoji víru, měl by se nad sebou a nad svojí vírou možná zamyslet.

JakubAugustinValenta

Hmmm, a luxusní auto, papežský palác jsou prachy do černé díry? Nevím, přijde mi to krapet v nepoměru. Na jedné straně maličkosti, které se stejně musí platit (palác, auťák, atd.) odmítat, ač k úřadu prostě patří, na straně druhé jezdit na fesťák stojící miliardy s pochybným výsledkem. Tedy, není-li výsledkem papežova věta o přijímání sodomitů, to bych potom chápal.

Vendula Krůlová

reakce na s...2013: každého oslovuje něco jiného, není cílem, aby na ta setkání jezdili všichni mladí, ale po 2 zkušenostech mi přijde, že je z čeho vybírat - spousta příležitostí, jak se přiblížit Pánu - skrze setkání s novými lidmi, společnou modlitbu, poznání nové kultury, ap. je zde prostě prostor a příležitost tato setkání prožít duchovně. Každý tam samozřejmě jede s jiným očekáváním a může se stát, že tam někteří jedou jen za požitkem, ale snahou je se i na to setkání předem duchovně připravit, ale zase na druhou stranu to nevyvrací fakt, že kdo zůstane doma a pojede třeba na exercicie do kláštera, nebo putovat po luhách českých, pomáhat do hospicu, nebo jinam, že to je špatně. Působení Boží milosti nelze škatulkovat, ale kde jsou dva a více v Jeho jménu ... má to smysl.

sphygmoplethysmogramophone2013

Já bych chápal, že tam někdo chce jet užít srandu s děckama, podívat se do jiné země, zahopsat si před papežem, seznámit se s holkama - to všechno mi přijde fajn a užitečné a neměl bych proti tomu ani ň, snad kromě nekřesťanských nákladů. Ale dělat tohle všechno a očekávat od toho duchovní růst je pro mě nepochopitelné. Co tam můžou najít víc, než ve svém kostele před vystavenou Nejsvětější?

JiKu

Naprosto souhlasím s výčtem imanentních pozitivních očekávání a s jejich kladným hodnocením.
Na druhou stranu bych byl velmi opatrný v tom, že tam není možné (pro někoho) najít to, co vy najdete ve svém kostele před vystavenou Nejsvětější.

JiKu

Ale vzbudilo to ve mě asociaci. Felix Holzman http://www.youtube.com/watch?v=RIGIs5zRqy4
Kde jste přesně ten klíček ztratil?
Tady přesně vzadu než vejdete do těch dveří.
A proč ho hledáte tady? Když jste ho ztratil tam, proč ho nehledáte tam?
Tam je tma, tam člověk nic nevidí ....

RysMari

Možná je lehké říct, že náklady na toto setkání jsou nekřesťanské, že se tam nenalezneme nic víc, než při setkání při adoraci. Ale začít tu atmosféru setkání, při kterém se několikamiliónový dav ztiší před nejsvětější svátostí, nebo naopak když společně chválí Pána, vítá papeže, je naprosto jedinečné. To se pak slzy derou do očí... Před dvěma lety v Madridu to bylo krásné, letos mi Rio bohužel nevyšlo. Ale když jsem se dívala na přenos hlavního večera přeletěla jsem zeměkouli a byla tam taky... a dojatá.,..Při tónech Dvořákovi Novosvětské papež František projížděl mezi mladými. Nevěděl na kterou stranu se má dívat dřív, s úsměvem na rtech... V tu chvíli jsem si uvědomila, co pro mě znamenají tyto setkání. Jsou to setkání radosti. Radosti z toho, že nikdy nejsme sami....

JiKu

Ale začít tu atmosféru setkání, při kterém se několikamiliónový dav ztiší před nejsvětější svátostí, nebo naopak když společně chválí Pána, vítá papeže, je naprosto jedinečné.

Jedinečnost zážitku je pro mě dost nepřesvědčivý argument. Ono, když vám navíjejí zaživa střeva na rumpál ( http://catholica.cz/?id=2446 ), jedná se zajisté rovněž o zážitek jedinečný. Máte nějakou jinou vlastnost toho zážitku, než jedinečnost, která by mě mohla přesvědčit?

SvonJ

Pak-li, že se na pláži sjede nějakejch 3mega věřících, aby se účastnili mše s papežem...
...asi ty výdaje na setkání nebyly vyhozený do vzduchu.

alweryon

jiku: ach jo, myslím že jste dost chytrý na to, aby jste za slovem JEDINEČNÝ cítil ty významy/přesahy/kvality, které obsahuje. Ale asi vám jednoduché chytání za slovíčka přijde zábavné.

alweryon

a ten význam(přesahy, kvality) tohoto zážitku stojí i za mnohem víc peněz. Vždyť pokud to duše pohne k větší víře a hlavně k předávání víry dál(a samozřejmě ve svém důsledku i k charitě atd....tak na konto příštího setkání taky něco pošlu bráškové moji urýpaní:-) Proč se asi staví semináře, proč je potřeba aby si kněz nejdřív spravil faru a až pak kostel? protože milost předpokládá přirozenost. strom kořeny. mladí společenství(ne všichni, ale většina-jsou skvělé knížky o psychologii, můžete si něco přečíst)

mari0002

Proč se chytat za každé slovo? Proč? když jste v Riu nebyli a na setkáních nechcete být, jak můžu usuzovat, odsuzujete něco, co jste nezkusili?Jak víte jakým způsobem Bůh mluví k ostatním? K někomu právě přes setkání s jinými lidmi, k někomu přes setkání s Františkem, věřím, že pokud se člověk dostal na pláž, tak to mohl být silný prožitek, který člověka nastartoval dál, znovu mu dodal odvahu.
Říkám si víc, kéž bychom si uvědomovali, kolik odvahy, vytrvalosti, odhodlanosti mladí lidé potřebují k tomu, aby dokázali pevně stát, získávali správný náhled, dokázali se obhájit a nezakolísat, ale zároveň jednali s láskou.
Je na každém účast zvážit, ale neodsuzovat jejich chování a říkat, jak mají utratit uspořené, sehnané peníze
Co když je tento způsob ten, co mají využít jako čas s Bohem?

mari0002

Jak víte, že právě úplně jiné prostředí tisíce kilometrů od všedních dní člověka nejsou prostředkem pro Boha, které mu umožňují prostor konat? Čas kdy má člověk čas vypnout, neřešit práci a zároveň cítit podporu někoho, který dokáže jenom slovy povzbudit...
Neříkám, že někdo nevěděl vůbec proč tam je, že pro spoustu lidí to naopak bylo povzbuzení do začátků a pro někoho útěch v bolesti a smutku života, který ptožívá ve své vlasti...
zřejmě na to napíšete kousavé poznámky... ale to byste nebyli vy... :) jen mi přijde, že ty poznatky účastníků a Jendy, komentujete jen z principu a vyléváte myšlenky pod špatným příspěvkem... proč? jsou to jejich prožitky, jejich dojmy, něco co nezměníte, něco čeho se nedoknete, co nepošpiníte výčitkami, že tam byli...

sphygmoplethysmogramophone2013


"jsou to jejich prožitky, jejich dojmy, něco co nezměníte, něco čeho se nedoknete, co nepošpiníte výčitkami, že tam byli..."
--- Ach, jakoby můj život právě ztratil smysl...

Vendula Krůlová

s...2013: to jsou kecy, nechte si Váš sarkasmus na jiné stránky. Nedokážete připustit, že by projev zbožnosti někoho jiného mohl být stejně tak kvalitní jako ten Váš. Nikdo Vám nenutí, abyste tam jezdil, tak to neberte těm mladým, kteří tam jet chtějí a nepošpiňujte to, protože to je jen vylévání hořkosti nevím z čeho. Máte jiný pohled na věc, ou kej, už jsme si tady všechny pohledy myslím řekli, tudíž, prosím, přesměrujte svou pozornost někam jinam. Jestli Váš život právě ztratil smysl, měl byste sebrat všechny své síly, nepoužívat internet a vydat se dělat něco smysluplného, kde nebudete mít čas na takové kecy a v neposlední řadě Vás nebude bolet ruka od psaní.

Vendula Krůlová

Jiku,to jsem pochopila,právě z toho jakoby vyplývá te sarkasmus,nedovolila bych si ani pomyslet,ze by kolega ztratil kevulněčemumu takovemu svou víru. Nehledě na to,ta slova platí i pro Vás. Kezahlcujme už tuto diskusi,jestli cítíte si s kolegou plácat po rameni obrazně receno,delejte to přes soukrome zprávy.diky za pochopení

JiKu

Když ono takové plácání po rameni ante faciem omnium populorum je úplně jiný kafe! Ale jo, už tady budu mlčet :-)

JakubAugustinValenta

@SvonJ - jo, máte pravdu. Oni by se ve svých farnostech nesešli i úplně stejný mše s úplně stejným výsledkem. Nebo snad papežova mše je platnější, duchovnější?
Trošku mi vadí, že se tu nenosí respekt k odlišnému názoru. Ten, kdo odmítá woodstocky mladých tam i onde, je logicky zlý a chce pošpiňovat. Přátelé, tohle by se papeži asi moc nelíbilo. Nevíte, že napsal pozdrav i muslimům, kteří vraždí katolíky po celém světě? Příklad, vezměte si příklad.
PAX!

alweryon

jasně, třeba pouť do třeba do santiaga je vlstně blbost-škoda peněz na cestu za které se mohli najíst hladoví a do toho je na konci úplně stejná mše jako doma.že zrovna vám tak vadí úcta ke stolci sv. Petra? že vám vadí, že za ním mladí jedou když je pozve? pes je zakopaný jinde, a smrdí neposlušností pane Jakube

alweryon

a to s tím dopisem muslimům. četl jste ho aspoň? ach jo

alweryon

a úplně nejhorší na tom je, že se člověk ani nemusí namáhat mozek aby vám odpověděl, to snad ani nejste vy. a ten nářek nad tím že nesnesem kritiku. to je na Demla slabé:-)

sphygmoplethysmogramophone2013

„jasně, třeba pouť do třeba do santiaga je vlstně blbost-škoda peněz na cestu za které se mohli najíst hladoví a do toho je na konci úplně stejná mše jako doma.“
— Vítku, srovnáváš pouť ke svatému Jakubu s Buonaserovým plážovým duchovnem. Dej si jednu zleva a druhou zprava.

„a to s tím dopisem muslimům. četl jste ho aspoň?“
— Ne, nejsem muslim.

„a úplně nejhorší na tom je, že se člověk ani nemusí namáhat mozek “
— To's psát nemusel; že se takto domníváš vyplývá již z Tvého příspěvku o pouti do Santiaga.

alweryon

:-) no konečně:-)

alweryon

list římanům jste četl? ne nejsem říman

sphygmoplethysmogramophone2013


„ list římanům jste četl? ne nejsem říman“
— To jsme zase u srovnávání nesrovnatelného. Tak ještě jednu na spánek a dobrou noc.

alweryon

jde mi o princip- mše je prostě mše. ale cesta někam. pouť a do za dobrým účelem- vyjít ze sebe, vykonat pouť-a za svatým otcem-skvělý cíl, takový katolický(plážové duchovno? vadí k modlitbě pláž-chudák sv. augustin, nebo co konkrétně? hodně lidí? -chudák církev, že jsou mladí-chudák mladí)

alweryon

ani jeden proti světovému setkání mládeže, který tady padl neobstojí. a tom právě na vás trochu mrzí-člověk čeká víc

alweryon

a kritizovat dopis který jsem nečetl jen kvůli adresátovi? to už ani není hloupost. co když jim v něm vyhlásil válku? kritizoval je? nebo JEN napsal velmi křesťanský list o tom, že zabíjet kvůli hlouposti je hloupost, a prosbu aby se mladí vedli k nenásilí. ale to se nedozvíte, nejste muslim že?:-)

sphygmoplethysmogramophone2013


„a kritizovat dopis který jsem nečetl jen kvůli adresátovi?“
— Ne, ten dopis kritizujeme proto, že někdo, kdo se vydává za katolíka, píše blahopřejný dopis při příležitosti náboženského svátku falešného náboženství vyznavačům tohoto falešného náboženství.

„ani jeden proti světovému setkání mládeže, který tady padl neobstojí. a tom právě na vás trochu mrzí-člověk čeká víc“
— Před Tebou neobstojí. Nic jiného však nikdo nečekal.

„jde mi o princip“
— Tomu nevěřím. Kdyby Ti šlo o princip, pak bys musel uznat, že týdenní exercicie nebo pěší pouť na nějaké posvátné místo u nás je pro duchovní život a růst užitečnější než letět letadlem za hříšné peníze přes jako turista přes půl světa a dívat se tam na křepčící biskupy http://www.youtube.com/watch?v=zo_1_WZ5DmA .

alweryon

k tomu dopisu: no vidíte, konečně jste to četl! nenosíte po půlnoci turban?:-) jo, myslím že že přesně ten o tom ten dopis je. někdo kdo se vydává za katolíka(Pane dej, ať se jednou vydávám za katolíka tak dobře jak papež František), píše blahopřejný dopis k svátku přátelům, kteří nemají tolik pravdy jako my. O tom že zabjíení je zbytečné..blablablabla. místo toho, aby jim v touze po mučednících napsal, že ...co vlastně si představujete že by jim mě napsat? nebo nic? světová tichá domácnost? dobré řešení, když v několika státech hrozí genocida křesťanů-nebo co?

alweryon

k tomu druhému_když takhle píšu já, bavím se, když vy-nemáte argument-protože dokud máte, tak přece proti bludařům argumentujete a nenecháte se strhnout hněvem ne:-) takže doplňte k tomu argument, který bude alespoň trochu pevný a máte právo na sarkasmus:-)

alweryon

nevěříte? já se taky musím snažit, abych věřil ve váš dobrý úmysl, takže trochu snahy člověče.

k těm penězům..víte kdo v evangeliu říká: za to mohlo být věcí pro chudé a tady se tak rozhazuje?,,
ano, myslím, že není nerozumné rozhazování, když mladý člověk jede na pouť za svatým otcem, ještě k tomu když je to takhle malá skupin a za náš stát(až to bude blíž, bude tam víc mladých a zase malá z Brazílie). protože ty co tam byli to změní

alweryon

to už je taková vlastnost poutě

alweryon

a to křepčení je jedním slovem super. pro duševní zdraví víc takových tancujících biskupů. moc děkuji za to video- církev je to, co má být-Kristova žena, tak ať tancuje-radost jí sluší:-)

JiKu

Sice jsem napsal, že už nenapíšu, ale nedá mi to. Protože jsem WYD stále nějak nemohl uchopit. Stále jsem si jej nedokázal zaškatulkovat (jak tomu říkají moji oponenti). A teď se to povedlo alwerionovi. Konečně tomu rozumím a vím, o co šlo: Byla to pouť za svatým otcem.
Ano, je to spojení tradice (tj. pouť) a novosti, převratnosti (za svatým otcem). Pokud mě neklame paměť, tohle v církvi fungovalo naposled tehdy, když zástupy přicházely za Janem Křtitelem a za Ježíšem.

JakubAugustinValenta

Víte, alweryone, je smutné hledět na to, co tu právě předvádíte. Fakt mě to mrzí, protože Vás mám rád. Rád čtu Vaše hezky napsané příspěvky v blogu, Vaše chytré argumenty. V této diskusi, která vlastně diskusí není, protože vy už máte názor jasný předem a rozhodl jste se ho neměnit, působíte, jako byste vypil placatku kořalky - těžkopádnost, urážky, matení, tápání...škoda, fakt.

JakubAugustinValenta

Ad dopis - pokud se Vám neekluje, že Náměstek Kristův posílá dopisy muslimům, kteří suverénně vedou ve výrobě mučedníků a brzy zaplaví náš životní prostor, tak mně tedy ano. Už staří, dávno mrtví papežové věděli, že jediné blahopřání je meč hezky do střev. A zatočit. Pokud však papež doufá, že svými dopisy, dobrou vůli toto vraždění zastaví, je naivnější, než jsem si myslel. Nezastaví, bude ještě intenzivnější. Protože se projevil jako slaboch.

alweryon

jiku: popřemýšlím nad tím, za tohle díky.věcné.. vím že silné osobnosti křesťanství přitahovaly lidi k sobě po desetitisících. Pio, František atd... než budu zase sepsut za srovnávání nesrovnatelného tak dodávám, že tady je to spíš než za papežovou svatostí(tu můžeme třeba tušit, toužebně si ji přát, ale nevíme zatím že) pouť za tím, co papežství představuje. že je to pouť za Kristem, kterého tušíme za Petrovým jmenováním, za tou autoritou. je to katolická věc, spojuje nás to. já si to tak ,,škatulkuju,,. Kdyby tam papež nejel, tak by se tak velkou akci pro mladé křesťany nepodařilo udělat. Sjednocuje.

alweryon

jakub: první příspěvek neobsahuje žádný argument, tak snad jen že opilý nejsem(což mě ve vašich očích ale spíš uškodí, když píšu tak hloupé věci). jinak abych oplatil(pravdivě) komplimenty: mám rád váš styl blogu, český fousek je nejlepší lovecký pes na světě(a vůbec lovecké psy vidím jako jeden z nejlepších příkladů jak má vypadat lidská péče o přírodu-ta zodpovědnost generací, aby postřelená zvěř nemusela zdechnout někde ve vývratu. pes má radost, vztah s pánem...).

a názor mám předem daný, což je to co nás tu odlišuje. dost jsem nad WYD přemýšlel před loni, dost kriticky .
-vy máte jen nejasný pocit že dny mládeže jsou špatné a zpětně hledáte argumenty proč. a když je nenacházíte, využíváte ironie a sarkazmu, popřípadě chvály a kritiky. prostě manipulace. ale co už

alweryon

k tomu poslednímu. naivitou ne. ale modlitbou, pokáním a láskou možná. a pokud nejste voják, tak o vrážení, a točení nemluvte-je to k smíchu jak malý štěkající pes. bude-li to třeba. papež bude mluvit jasně, jako před komunisty a fašisty. ve vašem světě jsou všichni muslimové stejní. a v muslimských očích ,,křesťanské(fakt nás tak vidí, nedokážou odlišit náboženství od státu) západní mocnosti,, vysíláají MTV s nahými ženskými, vlastní drtivou většinu bohatství a moci, a může třeba za genocidu v íránu v minulém století. Nedivím se vám, nedivím se jim. a papež v tom listu vyzývá ke vzdělání, vysvětlování-pryč s tupostí a nevědomostí

xpatty

Kdo nezažil JMJ nemůže pochopit podstatu a smysl JMJ, kdo nezažil společenství církve nemůže zažít církev, kdo nezažil JMJ jako pouť nemůže pochopit smysl a podstatu JMJ.

K těm penězům, že koupím za pěníze několik milijonů konzumního chleba nevyřeším hlad na světě, raději půjdu načerpat na JMJ a pokud to bude úkol pro mě, tak budu řešit jak vyřešit chudobu na světě.

JiKu

@xpatty: Beru na vědomí, že podle vašeho názoru nemohu pochopit podstatu JMJ alias WYD aias SDM. Asi už budu muset počkat na pochopení jeho podstaty na poslední soud, kde se stane vše všem zjevné.

sašolsuma


Já snad na ta příští Buonaserova mystéria pojedu jen abych pochopil jejich podstatu a smysl.

Zobrazit 53 komentářů »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.