Kolik zbývá do setkání?

Akce již proběhla.

Jací jsou Brazilci?

22. 7. 2013 13:08

Lide v Brazílii se vyznačují jižanskou povahou. Jsou velice živí, přátelští, hluční a nedochvilní. Platí tady “brazilsky čas”, což jednak znamená o pět hodin méně než v České republice a jednak to znamená plus minus tři čtvrtě hodiny zpoždění. Nad takovým zpožděním se nikdo nepozastavuje.

Podle mého soukromého soudu ale byla španělská organizace před dvěma lety chaotičtější než je tady. Podobné je, že se tady moc neumí anglicky. Většinou umí mladí lide základy a ze starších jen sem tam někdo vzdělanější. Ale aspoň je to opravdové setkaní mládeže, které vytvářejí mladí pro mladé. Vždy musíme sehnat nějakého puberťáka, aby nám pomohl dorozumět se s místními farníky, kteří zajištuji program.

Místní jsou ale velice vděčni, když vidí, ze se Češi snaží a naučí se par portugalských slovíček. Což není za zas tak moc těžké, protože jde o jazyk vycházející z latiny a obsahující spoustu internacionálních slov. Já jsem se ale bohužel v učebnici portugalštiny pro samouky zasekl na první kapitole, což byla výslovnost. Portugalci nemají jen krátké a dlouhé samohlásky, ale spoustu různých vychytávek jako nosové samohlásky, hluboké a já nevím, jaké ještě. Hlavni je se naučit, ze muži dekuji “obrigado” a zeny “obrigada”. Pak už stačí umět jenom República Tcheca, quanto custa, cerveja, bom a não (nejlépe v tomto pořadí).

Místní nemají hlavně kvůli fotbalové rivalitě moc rádi Uruguayce a Argentince. Dělají si z nich legraci, že mluví velmi emotivně a máchají při tom rukama. Jediní dva Argentinci, které uznávají, jsou Messi a  papež František.

Pravidla silničního provozu jsou podobně přísná jako u nás, ale v praxi se moc neřeší. Myslím tím hlavně přednost v jízdě, alkohol za volantem nebo bezpečnostní pásy. Mnohem víc se tady troubí, na pozdrav, na upozorněni chodců, nebo jen tak z radosti...

Barra do Pirai je celkem bezpečné město, ale přesouváme se do Ria de Janeira a místní nás pořád varují, že tam to tolik bezpečné není. Ale budeme moc opatrní, nemusíte se o nás bát. :-)

Autor: Jan Pilař

Foto: Dominik Novák

Zobrazeno 4965×

Komentáře

Renata Svobodová

Toto mě velice pobavilo: "Jediní dva Argentinci, které uznávají, jsou Messi a papež František." :D

Ester-Michael

"velice živí, přátelští, hluční a nedochvilní"
:-D....věřím:-).... U nás jsou hlavně hluční:-)....a velice živí:-)....

JVL

A nám se to líbilo celé a ta poslední věta sedla!

Zobrazit 3 komentáře »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.