Kolik zbývá do setkání?

Akce již proběhla.

Zamyšlení nad mottem Světového dne mládeže

7. 11. 2012 8:00

Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy.

„Světový den mládeže v Madridu obnovil v mladých lidech povolání k tomu, aby byli kvasem, který dává vykynout těstu, a tím přináší světu naději, která vyrůstá z víry. Buďte štědří ve vydávání svědectví křesťanského života a zvláště mějte na paměti další Světový den mládeže v Riu de Janeiro.“

Toto prohlásil papež Benedikt XVI. při ohlašování motta Světového dne mládeže (SDM) Rio 2013: „Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy“ (Mt 28,19) během generální audience 24. srpna.


Onoho dne byla katecheze věnována SDM 2011, které právě skončily 21. srpna. Benedikt XVI. vzpomínal s láskou na účast a radost téměř dvou miliónů mladých v Madridu, kterou nazval „úžasným zážitkem bratrství, setkání s Pánem, sdílení a růstu ve víře: opravdovým vodopádem světla.“

Proto je tak důležité, aby mladí lidé z Brazílie a z celého světa od této chvíle převzali toto volání k misii a zúčastnili se Světového dne mládeže jako živí svědkové Kristovy.

Pro P. Geralda Dondiciho Vieiru, děkana Teologické fakulty Papežské katolické univerzity v Riu de Janeiro, je motto SDM třeba nosit v srdci, přemýšlet o něm a rozjímat ho. „Téma získávání učedníků, povolávání dalších učedníků do společenství a života s Pánem, je nejoblíbenější téma Matoušova evangelia. Toto pověření, tato misie je patrná v celém evangeliu. A, ve skutečnosti, jen ten může získat dalšího učedníka, kdo jím již je, kdo žije s Pánem,“ uvedl kněz.

P. Dondici vyzdvihuje, že toto svědectví a samotné zvěstování Krista, jsou velkou výzvou pro mladé lidi, kteří žijí v pluralitním světě, s množstvím informací, ať je to skrze školu, volný čas, internet, zvláště v kontaktu se sociálními sítěmi jako jsou facebook, twitter: „Ve všem, čeho se mladý učedník účastní, je povolán zasadit do srdce těch, se kterými se setká, s nimiž komunikuje, touhu stát se učedníkem Ježíšovým“.

„A co získá Ježíšův učedník? Získá příslušnost ke království, získá jistotu Boží lásky, získá jistotu toho, že je pro druhé znamením milosrdenství a lásky. Získá možnost přinášet a darovat pokoj od Pána. Toto ovoce a dary svět obzvláště potřebuje. Ve společnosti, v dnešním světě bude čím dál méně odpuštění, milosrdenství, pokoje. Násilí, války, korupce, zlo, to vše odebírá mladému člověku možnost růst a dát veškeré své bohatství a vitalitu do služeb lidstva“, uvedl.

„Pověření na konci Matoušova evangelia – ´Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky“ – vysvětluje P. Dondici, „ukazuje úžasný antropologický sen každého, že kontakt s Pánem, přátelství s Ním, probudí to nejlepší v nás.“

„Žijeme ve světě, kde existuje spousta plýtvání a lidských ztrát kvůli nedostatku šancí. Život s Pánem v nás probouzí, co je v nás nejlepšího. Vyslání ´ Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy.´ je vyslání na celý život. Nelze si z něj udělat na chvíli přestávku, protože předpokládá, že ten, kdo je Pánovým přítelem, svým životem, svým bytím ve světě předává ostatním světlo, krásu a radost z toho, že je Pánovým učedníkem. Takovou misii naše církev potřebuje. Často si připadáme paralyzováni, ohromeni a zmatení při pohledu na svět, který jako by se zbláznil, ale v tomto světě máme přítomného Pána, který si nás vyvolil, který si vyvolil mladého člověka, aby byl znamením Jeho lásky a radosti ve světě“, uzavřel.

Zobrazeno 1617×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.